Udmelding om registrering af fingeraftryk

Der har været stor debat om registrering af fingeraftryk i den forløbne uge, bestyrelsen i Brøndby Support fandt det vigtigt at have alle informationer i sagen inden man tog en beslutning, samt at det var noget bestyrelsen i fællesskab skulle debattere.

Brøndby IF har endnu ikke endeligt besluttet hvorvidt systemet skal købes, og hvorledes det skal reelt skal fungere. Realiteten er at mødet fredag d. 14. januar var et møde med en leverandør om et muligt tiltag, og derfor ikke en fastlagt beslutning, og der er fortsat mange åbne spørgsmål og detaljer, som klubben endnu ikke har fastlagt.

Bestyrelsen i Brøndby Support har mange spørgsmål til det mulige tiltag, som vi videresender til klubben, som de kan bruge i deres evaluering af om dette er den rette løsning. Disse spørgsmål holdes internt imellem Brøndby Support og Brøndby IF. På den baggrund finder bestyrelsen det svært at træffe en beslutning om hvorledes man stiller sig i forhold til et fingeraftryks system.

Med venlig hilsen

Brøndby Support

Støt holdet — bliv medlem i dag

Brøndby Support er mere end en fanklub — vi er stemmen bag fanpolitikken, arrangørerne af busturer til hele landet, folkene bag Hytten og dem der holder tifo-kulturen i live på Sydsiden.

Som medlem er du med til at sikre, at vi kan blive ved. Du får adgang til rabatter på busture, prioriteret plads til events og vigtigst af alt — du er en del af fællesskabet der gør Brøndby IF’s tribuner til noget særligt.

Medlemskab starter fra kun 99 kr./år.

Flere nyheder

Brøndby Support roser Sønderjyske for at sænke billetpriserne til 150 kroner og bakke op om et prisloft for udebanefans. Efter forårets boykot i Haderslev er det et vigtigt skridt i kampen for fair billetpriser i dansk fodbold.
Kampen for fair billetpriser fortsætter. 180 kroner for en plads i udebaneafsnittet er et skridt i den forkerte retning, og derfor opfordrer Brøndby Support og Alpha alle medrejsende Brøndbyfans til at boykotte boderne i Odense på søndag.
Søndag kl. 16.00 kommer Lyngby FC på besøg på Vilfort Park, og inden da åbner vi selvfølgelig dørene i Hytten.

Menu