Ændringer på Sydsiden til derbyet d. 14/4

Til derby på hjemmebane den 14. april, vil der for første gang nogensinde blive kørt organiseret stemning på både Nedre og Øvre Sydsiden.

Det skyldes, at kapaciteten på nedre Sydsiden er nedsat pga. de velkendte problemer med betonelementerne på tribunen. Der er derfor på ingen måde plads til alle de sæsonkortholdere vi har på Sydsiden Nedre, ligesom de to store afspærrede områder giver dårlige vilkår for at opretholde den stemning, som er påkrævet til et derby.

Derfor ser vi det som en kærkommen mulighed, at forsøge os med organiseret stemning på både øvre og nedre. Der vil altså være capo, trommer, flag osv. begge steder.

Læs Brøndby IF’s udmelding om praktikken her

Brøndby Support og Alpha

Støt holdet — bliv medlem i dag

Brøndby Support er mere end en fanklub — vi er stemmen bag fanpolitikken, arrangørerne af busturer til hele landet, folkene bag Hytten og dem der holder tifo-kulturen i live på Sydsiden.

Som medlem er du med til at sikre, at vi kan blive ved. Du får adgang til rabatter på busture, prioriteret plads til events og vigtigst af alt — du er en del af fællesskabet der gør Brøndby IF’s tribuner til noget særligt.

Medlemskab starter fra kun 99 kr./år.

Flere nyheder

Luk arbejdscomputeren og sæt kursen mod Brøndby! Mandag aften venter Silkeborg på Stadion, og inden da åbner vi selvfølgelig dørene i Hytten.
Mandag d. 17. august kommer Sønderjyske på besøg på Vilfort Park i en kamp, der starter kl. 19.00.
Før hjemmekamp mod Viborg d. 2. august bød Brøndby Support traditionen tro velkommen til nye spillere og trænere.

Menu