Boykot i Odense: Brøndby Support og Alpha fortsætter kampen for fair billetpriser!

Boykot i Odense: 180 kroner er for meget

Brøndby Support og Alpha opfordrer alle medrejsende Brøndbyfans til at boykotte boderne i udebaneafsnittet, når vi på søndag gæster OB.

En voksenbillet til udebaneafsnittet koster 180 kroner. Det er for dyrt, og derfor fortsætter vi den principielle kamp mod de stigende billetpriser i dansk fodbold. Vi står fast på, at 150 kroner bør være den maksimale pris for en billet til et udebane- eller stemningsafsnit.

Ved vores besøg i Haderslev oplevede vi stor opbakning til boykotten af boderne i protest mod billetprisen på 170 kroner. Det viste, at vi som fans står sammen om kravet om rimelige billetpriser, og den kamp skal vi fortsætte.

Positive eksempler viser vejen

Heldigvis har vi også set positive tiltag. Brøndby IF har indført et permanent prisloft på 150 kroner for gæstende fans på Brøndby Stadion. Ved vores seneste besøg i Farum valgte FC Nordsjælland desuden at sænke billetprisen fra 169 til 149 kroner og samtidig udvide udebaneafsnittet. Begge klubber har vist, at det er muligt at tage ansvar for rimelige billetpriser og skabe bedre rammer for fankulturen. Det fortjener anerkendelse, og vi håber, at flere klubber følger deres eksempel.

Fankulturen skaber værdi

For kampen handler om mere end de 30 kroner, der adskiller billetprisen i Odense fra vores krav. Den handler om at sikre, at det fortsat er økonomisk overkommeligt at følge sit hold på stadion – både hjemme og ude.

De aktive fans og udebanefans bruger hver uge tid og penge på transport, billetter, tifos og opbakning fra tribunerne. De er med til at skabe den stemning og intensitet, som løfter kampoplevelsen for både spillere, tilskuere og tv-seere. Den værdi bør klubberne anerkende og værne om frem for at gøre det stadig dyrere at være en del af fankulturen.

Vores krav gælder alle fans, uanset klubfarver. Vi ønsker en dansk fodboldkultur med fyldte, levende tribuner og billetpriser, der gør det muligt for flest mulige at være med. Derfor opfordrer vi OB og de øvrige klubber til at følge de positive eksempler og indføre et prisloft på 150 kroner.

Vi er opmærksomme på, at en bodboykot også kan ramme lokale foreninger, der eventuelt står for salget. Det beklager vi. Vores kritik er rettet mod billetpriserne, og bodboykotten giver os mulighed for at markere vores utilfredshed, mens vi fortsat bakker fuldt op om holdet fra tribunen.

På søndag giver vi igen Brøndby IF vores fulde støtte fra tribunen. Vi håber, at så mange som muligt vil bakke op om boykotten og undlade at købe mad og drikke i udebaneafsnittets boder.

180 kroner er for meget. 150 kroner er grænsen.

Fodbold uden fans er ingenting!

Brøndby Support & Alpha

Støt holdet — bliv medlem i dag

Brøndby Support er mere end en fanklub — vi er stemmen bag fanpolitikken, arrangørerne af busturer til hele landet, folkene bag Hytten og dem der holder tifo-kulturen i live på Sydsiden.

Som medlem er du med til at sikre, at vi kan blive ved. Du får adgang til rabatter på busture, prioriteret plads til events og vigtigst af alt — du er en del af fællesskabet der gør Brøndby IF’s tribuner til noget særligt.

Medlemskab starter fra kun 99 kr./år.

Flere nyheder

Kampen for fair billetpriser fortsætter. 180 kroner for en plads i udebaneafsnittet er et skridt i den forkerte retning, og derfor opfordrer Brøndby Support og Alpha alle medrejsende Brøndbyfans til at boykotte boderne i Odense på søndag.
Søndag kl. 16.00 kommer Lyngby FC på besøg på Vilfort Park, og inden da åbner vi selvfølgelig dørene i Hytten.
Fredag er der Kulturnat i Brøndby – og du kan selvfølgelig også finde Brøndby Support på din vej - både bag Sydsiden samt i Hytten. Vi har også quiz med fede præmier!

Menu